Prehradením koryta Dunaja a po vybudovaní vodného diela (VD) v Gabčíkove v roku 1992 atraktívnosť oblasti stúpla. Veľa diskutované vodné dielo Gabčíkovo začalo lákať záhraničných turistov, najmä zo susedných krajín, z Čiech, z Maďarska a z Rakúska. Počas stavby boli vytvorené dve 70 ha veľké jazerá, ktoré sa stali obľúbeným cieľom pre obyvateľov z okolitých miest, hlavne z Bratislavy.
Začala premávať kompa medzi Vojkou a Kyselicou, ktorá pre návštevníkov regiónu predstavovala novú atrakciu a prístupovú možnosť (popri už existujúcich prístupoch: zo smeru Bratislavy - Čuňovo a zo smeru hydroelektrárne v Gabčíkove ). Ostrov, ktorý sa vytvoril medzi vodným dielom a starým korytom Dunaja, dostal nový, ešte neoficiálny geografický názov: Malý Žitný ostrov (MŽO). Na MŽO sa nachádzajú tri obce: Dobrohošť (330 obyvateľov), Vojka nad Dunajom (420 obyvateľov), a Bodíky (350 obyvateľov), v ktorých sú dobré predpoklady pre turistiku.
Cez ostrov prechádza Medzinárodná Dunajská cyklistická cesta, ktorá vedie z Nemecka cez Rakúsko po hrádzi prívodného kanála VD, pri Vojke prechádza okolo jazier a cez hydroelektráreň v Gabčíkove opustí ostrov. Dobudovaný komplex v Čuňove s dvomi divokovodnými pretekárskymi dráhami a Múzeom moderných umení Danubiana sa stali ďalšou atrakciou v oblasti. Región je čoraz častejšie vyhľadávaný predovšetkým kvôli vodnej turistike a rekreácii, čomu zodpovedajú investície do infraštruktúry a do chatovej oblasti okolo jazier.
Lužné lesy so svojou flórou a faunou poskytujú príjemné výlety pre návštevníkov. Regulovaný jedinečný ramenný systém starého Dunaja, ktorý sa rozprestiera po celom území umožňuje celoročné splavovanie.
Už od roku 1992 sa zaoberáme turistikou na Malom žitnom ostrove. Vodné túry sme začali organizovať pre našich známych a priateľov. Dúfali sme, že naše úsilie bude mať budúcnosť, a tak sa môžeme v súčasnej dobe podeliť s vami o zážitky, ktoré ponúka toto unikátne miesto so spleťou dunajských ramien.
Od nášho vstupu do schengenskej zóny (21.12.2007) tieto splavy uskutočňujeme na oboch stranách Dunaja, na území Slovenska a susedného Maďarska. Dunajské ramená bez hraníc ponúkajú ešte viac zážitkov a vzrušení.
Nájdi rozdiel!